Głównym celem przedsięwzięcia jest walka z zanieczyszczeniami w lasach, parkach, skwerach i innych terenach zielonych. Cel ten osiągany jest na dwa sposoby - finał każdej edycji #SprzątamyDlaPolski polega na masowej akcji sprzątania świata, tę jednak poprzedza kilkutygodniowy cykl edukacyjny skierowany do szkół i przedszkoli. W ten sposób uczestnicy nie tylko jednorazowo sprzątają okoliczne tereny zielone, ale także wyrabiają w sobie nawyki odpowiedzialności środowiskowej. Inicjatywa ta odpowiada zatem zarówno na doraźne potrzeby niszczejącego środowiska, jak i na długofalowe zapotrzebowanie na budowę świadomego ekologicznie społeczeństwa. 

ŚWIĘTO DRZEWA

Święto Drzewa to program edukacji ekologicznej Klubu Gaja na temat ochrony środowiska i klimatu – poparty realnym działaniem – sadzeniem i ochroną drzew. Od 2003 roku, 10 października, Klub Gaja inicjuje społeczne inicjatywy angażując ludzi w całym kraju do sadzenia drzew i krzewów, opieki nad nimi oraz podejmowania różnorodnych działań dla drzew i środowiska.
Kto może wziąć udział w Święcie Drzewa? Każdy – osoby indywidualne, rodziny, grupy przyjaciół, sąsiedzi, wspólnoty mieszkaniowe, przedszkola, szkoły, uczelnie, biblioteki, domy kultury, organizacje, szpitale, instytucje, samorządy i firmy.
Program Święto Drzewa rekomendowany był przez Ministerstwo Środowiska jako dobra praktyka edukacji dla rozwoju zrównoważonego na konferencji klimatycznej COP14 i COP19 oraz przez Instytut Spraw Obywatelskich
w „Inspiratorze obywatelskim" jako przykład dobrych praktyk w dziedzinie nieformalnej edukacji obywatelskiej.

31. Akcja Sprzątanie świata – Polska – "Na straży czystej Ziemi! Od 1994 roku"

Tegoroczna edycja Akcji Sprzątania świata rozpoczyna czwartą dekadę promocji idei nieśmiecenia w naturze. 22 kwietnia w Międzynarodowym Dniu Ziemi Fundacja Nasza Ziemia dała sygnał do startu - 31. Akcji Sprzątanie świata - Polska, którą w tym roku poprowadzimy pod hasłem: "Na straży czystej Ziemi. Od 1994 roku". Dlaczego taka myśl przewodnia? Oto jak wynika z raportów przygotowywanych nieprzerwanie od 30 lat przez Fundację Nasza Ziemia, wzięło w niej łącznie udział ponad 23 miliony uczestników, którzy posprzątali z natury ponad 45 milionów kilogramów śmieci! Tym hasłem chcemy podkreślić ogromną rzeszę tych, którzy sprzątają, pomagają troszczyć się o Planetę, czy wspólnie z Fundacją wołają: natura to nie jest miejsce dla śmieci! Jednym słowem tak jak my, stoją na straży czystej Ziemi.

 "Wszystkie dzieci zbierają elektrośmieci".

Celem akcji jest podniesienie świadomości ekologicznej wśród dzieci i młodzieży, oraz zwrócenie uwagi na prawidłowe zagospodarowanie odpadami.
W zamian za przyniesiony zużyty sprzęt elektroniczny i elektryczny szkoła otrzyma bon, który wykorzysta na nagrody rzeczowe w postaci sprzętu sportowego lub materiałów biurowych. Jedynym warunkiem jest mobilizacja do działania, porządki domowe i chęci!
Do akcji szkolnej mogą przyłączyć się również firmy i instytucje, które oddadzą zużyty sprzęt na rzecz wybranej szkoły.
,,Im więcej sprzętu uzbieramy, tym wyższy bon otrzymamy!!!'' 
 
ZBIERAMY: KOMPUTERY, DRUKARKI, MONITORY, TELEFONY, SPRZĘT RTV I AGD, BATERIE, AKUMULATORY, KABLE, TUSZE ATRAMENTOWE, ITP. NIE ODBIERAMY TONERÓW I ŚWIETLÓWEK
 
🔋🔋🔋♻️♻️♻️
Termin zbiórki: 13-18.11.2024 r. 

.8 listopada przypada Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Celem tego święta jest promowanie zdrowego jedzenia wśród dzieci i dorosłych, dobrych nawyków żywieniowych oraz informowanie o konsekwencjach złej diety.

Aktywni Błękitni to szeroko zakrojony projekt edukacyjny dla szkół podstawowych realizowany od 2019 roku pod patronatem Ministerstwa Infrastruktury, Ministerstwa Edukacji i Nauki, Ministerstwa Klimatu i Środowiska, Ministerstwa Zdrowia oraz Ministerstwa Sportu i Turystyki. Misją programu jest promowanie wiedzy o zrównoważonej gospodarce wodnej, szczególnie w zakresie ochrony środowiska, ochrony przeciwpowodziowej i zapobieganiu skutkom suszy, a także dbałości o wodę i znajomości zasad bezpiecznego korzystania z rekreacji wodnej. Naszym celem jest wykształcenie wśród dzieci i młodzieży poprawnych nawyków i postaw, które wraz z otrzymaną wiedzą, w przyszłości będą mogły wykorzystywać i przekazywać dalej przyczyniając się do ochrony środowiska.

Nasza szkoła bierze udział w ogólnopolskim projekcie edukacyjnym „EKO – SZKOŁA". Projekt skierowany jest do szkół, przedszkoli
i placówek edukacyjnych. Powstał, w celu stworzenia sieci placówek, które poprzez współpracę, będę dzielić się pomysłami, jak kształtować ekologiczną świadomość młodego pokolenia

żuczek
literki S P J K logo szkoły

Szkoła Podstawowa 

im. Janusza Korczaka w Górze